هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی

انواع  عمل هیسترکتومی چیست ؟ آیا عمل هیسترکتومی عوارضی هم دارد ؟  عمل هیسترکتومی در چه مواردی توصیه می شود ؟ آیا شما هم پاسخ این سوالات را نمی دانید ؟ پس بهتر است با هم ادامه مطلب را مطالعه کنید، در ادامه دکتر اعظم السادات مهدوی متخصص زنان در تهران  به بررسی  عمل هیستروسکوپی و عوارض  بعد از آن می پردازند .

عمل هیسترکتومی

هیچ معیار خاصی  برای تعیین  نوع هیسترکتومی یا جراحی برداشتن رحم   وجود ندارد . به طور کلی 68 درصد  هیسترکتومی  ها  شکمی و 32 درصد  واژینال است  و یک سوم  موارد  واژینال،  از طریق  لاپاراسکوپی  صورت می گیرد  . هیسترکتومی  به روش  واژینال ارجح  است .

هیسترکتومی در چه مواردی انجام می شود ؟

واژن باریک

رحم بدون  تحرک  نزول  نکرده

قوس پوبیک  کمتر از 90 درجه

ارزیابی درد مزمن  لگنی

وجود توده آدنکس ، بیماری  در کولدوساک ، چسبندگی لگنی

هیسترکتومی شکمی

هیسترکتومی شکمی

آمادگی های قبل از عمل هیسترکتومی

استحمام بیمار  جهت  کاهش باکتری  های سطح پوست

چیدن موهای  ناحیه عمل (تراشیدن ، میزان عفونت  را افزیش می دهد )

وضعیت بیمار باید  به صورت خوابیده به پشت  و پس از  بیهوش شدن  وضعیت لیتوتومی است .

آماده سازی  پوست به یکی  از طرق  زیر صورت  می گیرد : 5 دقیقه  شستشو  با بتادین  اسکراب و بعد  هم شستشو  با بتادین ، استفاده  از بتادین  و بعد الکل ، استفاده  از مخلوط  ید و الکل ، یا استفاده  از کلر  هگزیدین، جهت  شستشوی  واژن  از بتادین  و در بیماران  حساس  از گلوکونات کلر  هگزیدین  استفاده می شود .

پروسه عمل هیستروسکوپی  شامل مراحل زیر است :

انتخاب  نوع برش  و انجام  انسیزیون

تجسس شکم ،  قرار دادن  رتراکتور  و بالا بردن رحم  در صورت نیاز،  نمونه گیری  از پریتوئن  در این مرحله  و قبل  از معاینه شکم  انجام می شود .

بستن  و یا قطع  کردن لیگامان  گرد ،  شناسایی حالب

بستن لیگامان رحمی – تخمدانی  و عروق  تخمدانی

آزاد کردن  گردن مثانه  و بستن  عروق رحم

برش بخش خلفی صفاق  در صورتی  که آزاد  کردن رکتوم  از سرویکس  خلفی  مد نظر باشد .

بریدن  لیگامان کاردینال ،  خارج کردن رحم  و بستن  کاف واژن  با بخیه  های هشتی  شکل . درگیر کردن  لیگامان  های  یوتروساکرال  و کاردینال  در زاویه  واژن .

شستشو  و هموستاز ، بستن صفاق، بستن برش، و در نهایت  بستن پوست .

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر اعظم مهدوی متخصص زنان و فلوشیپ لاپاراسکوپی با شماره های 22742263 – 22706370 تماس بگیرید برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض حین عمل هیسترکتومی

عوارض حین عمل  هیسترکتومی عبارتند از :

آسیب حالب : یکی از مهمترین  عوارض هیسترکتومی  است . با باز کردن فضای  خلف صفاتی  و شناسایی  مستقیم حالب  روی شریان  ایلیاک  مشترک  قابل پیشگیری  است .  در صورت شک  به آسیب  حالب تزریق  وریدی  یک عدد آمپول  ایندیگوکارمین  و ارزیابی  توسط  سیستوسکوپ  کمک کننده است .

آسیب مثانه : مثانه به دلیل  ارتباط  آناتومیکی  که با رحم  و واژن  فوقانی دارد  بسیار آسیب پذیر است .  آسیب یا  در موقع باز  کردن صفاق  و یا در  زمان جدا  کردن مثانه  از سرویکس  و قسمت  فوقانی واژن  ایجاد می شود . ترمیم پارگی  تریگون  مثانه  سخت تر است .  در صورت پارگی  مثانه ،  بعد از عمل  درناژ  مثانه ضروری است،  تخلیه  در مثانه  فانکشنال،  حداقل تا زمان  برطرف شدن  علائم هماتوری ادامه می یابد .

آسیب روده : در عمل های  زنان آسیب  در قسمت  روده باریک  شایع تر است .

خونریزی : خونریزی های شریانی  و شدید  عموما  از شریان  های رحمی  و عروق  تخمدانی در نزدیکی  ورود آن ها  به لیگامان  رحمی  تخمدانی  منشا می گیرند .  درمان اولیه  شامل استفاده  از تامپون  فشاری است  و بعد از  کم شدن  شدت  خونریزی  عروق  تک به تک بسته می شوند .

نتیجه گیری

توصیه می شود این عمل توسط یک متخصص در این زمینه  انجام شود تا بتواند با اقدامات کنترلی میزان بروز این عوارض را به حداقل  برساند .  توجه به توصیه های متخصص زنان  برای کم کردن عوارض عمل هیسترکتومی بسیار کمک  کننده است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر اعظم السادات مهدوی ، جراح و متخصص زنان و زایمان

 

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

 

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =